jump toRECIPE
Whether you’re spending the majority of your income on rent, saving for a big purchase or just trying to stretch your budget a little further, I recommend using these recipes that make the most out of a few inexpensive ingredients. In addition to my favorite cheap eats, check out more easy meals with these weeknight dinners.
Note: The cost for these recipes is inclusive of the whole recipe list including bottles of condiments. The majority can be made much cheaper if your kitchen is already stocked with a few basics.
Approximate cost = $14.14 or $2.36/ serving
For a few bucks, you can whip up a comforting, hearty meal that feeds the whole crew—without breaking the bank. Who says budgeting can’t be delicious? You can serve it as is or with greens like spinach added in for some extra vegetables.
Approximate cost = $7.35 or $1.84/ serving
Cacio e pepe is a simple dish made with spaghetti and a sauce created from butter, black pepper, pasta water and Parmesan and Pecorino cheeses. Also, eat on it’s own or pair with a simple kale salad, garlic bread or add roast chicken thighs.
Approximate cost = $10.73 or $1.78/ serving
Serve this simple and flexible marinara sauce over your favorite pasta shape or crispy polenta.
Approximate cost = $37.56 (without toppings) or $3.76/ serving
Beef chili is a cozy fall or winter recipe. I like to eat it in bowls with all the toppings then serve leftovers over baked russet or sweet potatoes. Moreover, you can even serve it ladled over a hot dog topped with cheese.
Approximate cost = $20.53 or $5.13/ serving
Pork larb is one of my favorite quick dinner recipes. I serve this pork larb recipe over white rice with sliced cucumber to turn this dish into an easy entrée. Also, omit the fried shallots for a shortcut.
Approximate cost = $20.82 or $5.20/ serving
Smash burgers are a crowd-pleaser recipe! The patties are smashed with the back of a metal spatula to form a crisp exterior and then topped with American cheese, served with tomato, lettuce and pickles. The cost decreases if you already have condiments
Approximate cost = $29.33 or $7.33/ serving
Try adding some ground pork or spinach. A little gochujang goes a long way. Once you buy a container for these noodles, gochujang can be made into multiple dishes like this braised chicken leg recipe.
Approximate cost = $18.66 or $4.67/ serving
Chicken drumsticks and legs are both inexpensive cuts that are simmered in a simple garlic, soy and vinegar based sauce until the meat is tender.
Approximate cost = $27.60 or $4.60/ serving
This twist on the Italian spaghetti, agilo e olio, which translates to “garlic and oil pasta”, is made with the addition of rapini or broccoli rabe, chili oil, anchovy and breadcrumbs. The addition of tinned fish adds a savory, umami element.
Approximate cost = $24.63 or $6.15/ serving
This spaghetti squash lasagna boat recipe has the comforting flavors of your favorite lasagna while keeping it on the healthier side. Swap the homemade marinara with store-bought or your other favorite sauce.
Approximate cost = $16.15 or $4.03/ serving
This is a common budget friendly meal in my house. Green beans are pan fried with ground pork in a soy-based sauce. Serve over white rice for an easy and complete dinner. I like to add a little chili crunch or sambal for additional spice.
Approximate cost = $25.37 or $4.22/ serving
This soup is made from just a few ingredients thrown together but tastes like you spent all day making it.
Approximate cost = $18.57 or $4.64/ serving
This recipe shows how simple seasonings can take chicken thighs to a whole new level. These street tacos are served with a mixture of onion, jalapeño, cilantro and lime on corn tortillas.
Approximate cost = $23.06 or $3.84/ serving
This family favorite is one of my go-to recipes to make for potlucks or to serve for a crowd.
Approximate cost = $28.03 or $7.01/ serving
Three cup chicken is an easy recipe made by stir-frying boneless, skinless chicken thighs in a syrupy sauce made with soy sauce, rice wine and sesame oil with garlic, ginger, green onion, chilies and basil leaves.
Approximate cost = $20.38 or $3.39/ serving
Store-bought pesto combined with spinach, mozzarella and sun dried tomatoes makes for a great pasta salad that comes together in 15 minutes. Serve on its own or with roasted chicken thighs.
Approximate cost = $23.99 or $5.99/ serving
Canned tuna is a great inexpensive way to add seafood to your diet as it is packed with vitamin D, iron and more. I recommend buying kimchi at an Asian market, it will be much cheaper than you can find at places like Whole Foods.
Approximate cost = $16.96 or $4.24/ serving
A whole chicken is much cheaper than buying multiple cuts with the average cost at $1.28/ pound since you aren’t paying for someone to take the time to butcher it. I like to eat roast chicken with roasted vegetables and potatoes or a side salad and then use leftovers in soups like this chicken and dumpling soup or in various dips.
Approximate cost = $25.57 (with toppings) or $6.39/ serving
This protein packed soup is easy to make and can be served with or without toppings. Without toppings this soup comes out to about $16.20 total. This is a great clean out the fridge meal to make before taking a trip since it’s made with shelf stable ingredients.
Approximate cost = $16.10 or $4.03/ serving
This roasted cauliflower pita is my favorite vegetarian meal to make for “meatless Monday”, or any other day of the week, with only 30 minutes of prep time! All the ingredients can be found on a trip to Trader Joe’s.
Follow me on Instagram for more updates!
Rate + Review
WHAT DID YOU THINK OF THIS RECIPE?